Logopedické pexeso

Logopedické pexeso

Úvod  >  Historie pexesa

Historie pexesa

Hrajete pexeso rádi? Zajímá vás, jak to celé s pexesem začalo? Kdy se na světě objevilo?

Nás to zajímalo a snažili jsme se o historii pexesa něco zjistit.

Hry doprovázejí lidi na světě od samého počátku. Podobně jako umění i hry pravděpodobně vznikly v mnohem dávnějších dobách, než z jakých máme dochované archeologické nálezy. Hraní her se lidem očividně zalíbilo (z čehož dnes profituje obrovský herní průmysl) a jak šel čas, naši předci vymýšleli kromě jiného i hry, při kterých se soutěžilo v dovednostech paměti a soustředění. Důkazem jsou prastaré artefakty různých her, ve kterých bylo úkolem najít páry stejných nebo navzájem souvisejících obrázků. Je zajímavé, že různé variace tohoto druhu her byly nalezeny na různých kontinentech. Jejich základní princip byl přitom stejný napříč časem i regiony: najít co největší počet vzájemně souvisejících párů kartiček otočených na hrací ploše obrázkem (nebo textem, barvou, atd.) dolů.

Například ve starověké japonské hře Kai-Awase byly obrázky namalovány uvnitř půlek škeblí. Ty se na hrací plochu pokládaly obrázkem dolů a bylo jich tam opravdu hodně. Plná verze hry Kai-Awase obsahovala 360 párů obrázků, bylo to tedy „pexeso pro mistry mistrů“. Je dost pravděpodobné, že tak náročná hra měla jednodušší předchůdce.

Ve středověku měli lidé určitě tolik starostí, jak přežít nejrůznější nebezpečí, že se nám o tom v dnešní době ani nezdá. Navzdory těžkému životu (nebo snad právě proto?) si podle dochovaných záznamů lidé i v době honů na čarodějnice, vleklých válek, morových ran a dalších lekcí, kterými si lidstvo procházelo, rádi zahráli kromě v té době velmi populárních her v kostky nebo vrhcábů či šachů i karetní hry, mezi kterými se údajně vyskytly i hry principiálně podobné dnešnímu pexesu.

Skutečný rozmach her typu dnešního pexesa nastal až ve dvacátém století, hlavně v jeho pohodovější druhé polovině. Konkrétní varianty a názvy různých her na tomto principu se mezi regiony lišily (například v anglosaském prostředí se těmto hrám říkalo Pairs, Memory, nebo Concentration Memory Game), ale v zásadě šlo v těchto hrách o totéž.

První pexeso bylo v někdejším Československu oficiálně vydáno v roce 1965 nakladatelstvím Pressfoto a jeho autorem byl pan Zdeněk Princ. Název „pexeso“ sice zní neobvykle až cizokrajně, ale jeho původ je podle dobových sdělení velmi prozaický - jedná se o akronym vycházející z názvu soutěžní hry „Pekelně se soustřeď“ vysílaného v Československé televizi v letech 1965 - 1972: “PEXESO“ = „PEKelně SE SOustřeď“.

Bez ohledu na to, jak se tato hra v průběhu historie v různých oblastech světa jmenovala a zda byly obrázky malované na škeble, papírové kartičky nebo zobrazené na displejích tabletů, pexeso bylo, je a velmi pravděpodobně i zůstane oblíbenou a přitom užitečnou zábavou pro další generace dětí i dospělých.